Основні заходи з реформування українського енергетичного сектору, у тому числі підвищення тарифів на енергоносії, будуть визначені на другому етапі виконання програми розширеного фінансування України після завершення повномасштабної війни
Про це заявив постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Ваграм Степанян в інтерв’ю «Інтерфаксу-Україна».
«Реформи та заходи в енергетичному секторі дійсно займали чільне місце в кількох попередніх програмах фонду. У програмі EFF також приділятиметься увага цій важливій сфері, але очікується, що основні заходи з реформування будуть визначені на другому етапі програми після закінчення війни», — сказав він.
Степанян зазначив, що українська влада висловила прихильність до реалізації своєчасної та амбітної програми реформ, спрямованої на вирішення давніх структурних проблем в енергетичному секторі, які були ускладнені війною.
«Вони усвідомлюють, що це передбачатиме відновлення та посилення конкуренції на оптовому та роздрібному газових ринках. Крім того, забезпечення стійкості системи та зменшення квазіфіскальних зобов’язань вимагатиме поступового підвищення тарифів на енергоносії для забезпечення окупності витрат. У той же час важливо буде виділити достатні та адресні ресурси для захисту вразливих домогосподарств», — наголосив представник МВФ.
Він також зауважив, що МВФ не встановлював жорсткого ліміту на фінансування спеціальних зобов’язань державних енергокомпаній з бюджету у розмірі 60 млрд грн.
«Що стосується 60 млрд грн, я хотів би уточнити, що це не жорсткий ліміт, який обмежував би можливість влади використовувати бюджетний ресурс для імпорту газу у разі гострої потреби. Цю цифру слід розглядати як коригувальник цілі бюджетного балансу, який дасть владі простір для задоволення потенційного тиску щодо витрат, у тому числі щодо закупівлі газу або компенсацію спецобов’язків, але за умови наявності фінансування», — пояснив Степанян.