Всередині парламентської фракції «Слуги народу» зріє невдоволення відведеною депутатам роллю маріонеток. Але шансів довести свою правоту в діалозі з Банковою у депутатів немає. Принаймні — поки.
У роботі «зеленого принтера», як через швидкість та безвідмовність в ухваленні рішень назвали Раду 9 скликання, почалися перші перебої. Заговорили навіть про бунт вихідців з одномандатних округів – членів цієї фракції, невдоволених спробою введення імперативного мандату. Рупором «бунтарів» став мажоритарник і блогер Олександр Дубінський. У середу він оприлюднив у Фейсбук відео, де повідомив, що керівництво фракції намагається протягти у внесеному групою «слуг» законопроекті №1038 норму про право фракцій позбавляти своїх членів, у тому числі й мажоритарників, мандату депутата в разі виходу нардепа з фракції – без різниці, за його особистим рішенням чи за присудом фракції. Тобто йдеться про так званий «імперативний мандат».
У заяві Дубінського є певна логіка: «Якщо я вийду з фракції чи мене, приміром, виключать з неї за критику – мене автоматично позбавлять депутатського мандату», — скаржиться блогер, називаючи це нелогічним, бо за нього голосували люди як за конкретну персону.
Проблему, каже нардеп, спокійно обговорювали всередині фракції «Слуги». Аж раптом неприйнятна норма з’явилася в іншому законопроекті – №1045-1 про внесення змін до Регламенту Верховної Ради, авторами якого є депутати з тієї ж монобільшості. Проект з’явився у порядку денному Ради на четвер. Дубінський каже: хтось вчинив так без погодження з профільним комітетом, депутатами і фракцією, і назвав це «дурною спробою нишком протягнути норму, яка реально підірве фракцію зсередини». Депутат запевняє, що не знає, хто вніс у згаданий законопроект цю норму, але звертається до неназваних колег з пропозицією «не тримати нас за ідіотів».
Дубінського відкрито підтримав колега з фракції Максим Бужанський, а непублічно – ще група «слуг». Реакція фракційного керівництва була негайною. Закон, який містив норму про імперативний мандат, взагалі зняли з порядку денного Ради. У четвер, повідомляє Олександр Дубінський, відбувся діалог з цього приводу із головою парламенту Дмитром Разумковим, його першим заступником Русланом Стефанчуком і з керівником фракції Давидом Арахамією. Тобто бунт мажоритарників, який тільки-но починав зароджуватися, загасили. Але осад, як-то кажуть, залишився.
Те, що протестні настрої всередині «слуг» потенційно присутні, підтвердило перше у історії цього скликання невдале голосування. Сталося це у четвер на вечірньому засіданні, причому розглядалося цілком прохідне питання – скорочення термінів підготовки до другого читання проекту закону про безпеку автошляхів. Але вперше парламентська більшість не дала за таке рішення 226 голосів – забракло трьох депутатів. При цьому фракція «Слуга народу», до якої входить 251 депутат, дала 208 голосів «за».
Десь за 40 хвилин монобільшість вперше провалила закон. Законопроект «Про правонаступництво України», який пропонував скасувати дії низки законів і кодексів часів СРСР, підтримали 214 депутатів, з яких «Слуга народу» дала 210 голосів «за» – 41 «слуга» десь заблукав у парламентських кулуарах.
Надалі збоїв не було, і решту законів з учорашнього порядку денного Рада ухвалила без стресів. Не варто чекати сенсації і в п’ятницю, хоч у розкладі парламентського засідання стоять такі неоднозначні проекти законів, як №1010 щодо викривачів корупції, зміни до Регламенту ВР тощо.
Тим часом Банкова поки вирішила утриматися від такого тесту на міцність лав, як пошук 300 голосів за подання президента про дочасний розпуск Центральної виборчої комісії. У середу профільний комітет подання підтримав, ішлося про вирішальне голосування вже у четвер. Але раптом голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія повідомив, що це питання не є таким уже гострим: у президентській політсилі виявили, що «зараз немає виборів, тому питання не стоїть таким нагальним чином». На запитання про наявність 300 голосів за це рішення Арахамія сказав, що це питання не обговорювалося. Схоже, в оточенні глави держави таки не впевнені у своїй потузі зібрати достатню кількість голосів за контраверсійну ініціативу, проти якої може об’єднатися частина політсил у парламенті, невдоволених спробою нівелювати їхній вплив на ЦВК через партійні квоти в комісії.
Щоб знизити градус внутрішньофракційних дискусій, Офіс президента запропонував компроміс: у четвер депутати ухвалили за основу 288 голосами законопроект №1035-2, який передбачає не платити депутатам зарплатню в разі їхньої відсутності без поважних причин протягом місяця більш ніж на третині пленарних засідань або половині засідань комітету. Тобто парламентаріїв гривнею змушуватимуть ходити на роботу і натискати кнопки. Раніше президент Зеленський обіцяв позбавляти за кнопкодавство мандата.
Надалі всередині фракції «слуг» буде тихо, поки Банкова не повторить спробу мінімізувати самостійність мажоритарників. А за словами джерел Depo.ua, такі плани у оточення президента є. І це поволі підточуватиме фракцію зсередини.
Повністю ігнорувати ці ризики ОП не може. Але наразі не варто й перебільшувати їхній масштаб. У згаданому відео Дубінський каже: мовляв, у коментарях йому пишуть, що всі нардепи від «Слуги» йшли під брендом Зеленського і проголосували за них саме тому, що за ними стояв саме новий президент. І що треба дати йому право виключати з фракції в разі невиконання програми партії. Блогер-депутат парирує, що «так само нишком, як норма про імперативний мандат, у законопроекті може з’явитися легалізація гей-шлюбів… колонізація Марса, визнання зеленого червоним». Щодо зеленого Дубінському видніше, а конкретних аргументів проти наведених тез у нього немає.
Як немає їх у інших депутатів ЗЕфракції – бо й справді, прийшли у парламент вони, за поодинокими винятками, не завдяки власним талантам і біографії, а на хвилі зеленого хайпу. Більше того, частина членів найбільшої фракції тяжіє до різних політико-олігархічних груп впливу. Саме їх намагалися приструнити ініціатори введення імперативного мандату, щоб на подальше позбавити себе від неприємних несподіванок під час розгляду законопроектів.
Народ, як і раніше, підтримує президента, а парламент залишається для людей «невісткою». Свіжа соціологія від групи «Рейтинг» недвозначно вказує: діяльністю президента Зеленського задоволені 71% українців, проти липня цей показник зріс майже в півтора разу. Роботою ж нової Верховної Ради задоволені 39% респондентів, не задоволені – 16%, не змогли оцінити 45%. Понад 90% опитаних підтримують дострокове припинення повноважень депутата за «кнопкодавство» і прогули, зменшення кількості депутатів із 450 до 300 і зняття депутатської недоторканності.
З таким рівнем підтримки господар Банкової може за нагоди й нагадати надміру вільнолюбним депутатам свої слова про перший рік роботи дев’ятої Ради як випробувальний термін, за результатами якого президент може розпустити цю каденцію. Поза сумнівами, Володимир Зеленський був щирим, коли з трибуни парламенту сказав: «Повірте, я вже знаю, що розпускати Верховну Раду не так страшно».