Завдяки тому, що на ринку електроенергії в Україні діє механізм спеціальних зобов’язань, тарифи на світ для населення перебувають на порівняно низькому рівні. Проте дискусії щодо необхідності підвищення цін тривають уже кілька місяців.
Про це пише «Хвиля».
Так, сьогодні тарифи на електроенергію для населення становлять 1,44 грн./квт-год за споживання до 250 кВт на місяць та 1,68 грн./кВт-год за споживання понад 250 кВт.
Проте голова НКРЕКУ Костянтин Ущаповський зазначив, що такі ціни є економічно необґрунтованими, адже дозволяють покрити лише близько 25% вартості виробництва електроенергії. Він зазначив, що на ремонт енергетичної інфраструктури, що постраждала від обстрілів, необхідно 45-46 млрд гривень. Якщо розраховувати, як отримати цю суму, тариф має становити 2,88 гривні за кВт-год.
У зв’язку із цим пропонують кілька варіантів підвищення цін для населення. Один із них – встановлення тарифів на рівні 2,40 та 2,80 грн. за кВт-год залежно від споживання.
Експерти вважають, що зберегти ринок спецзобов’язань у нинішніх умовах, коли «Енергоатом» та «Укргідроенерго» власним коштом компенсують різницю між тарифом для населення та ринковою вартістю, не вийде. Це може призвести до фінансового торнадо на ринку електроенергії.
У свою чергу, НКРЕКУ 23 травня вже підняла тарифи на розподіл електричної енергії для більшості обленерго. Вже з 1 червня електрика для них подорожчає на 7,34%, а з липня ще не 23%.
Двоетапне зростання тарифів на розподіл з 1 червня та 1 липня отримали оператори: Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Закарпатської, Київської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Івано-Франківської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької, Черкаської областей та Києва. Для обленерго у прифронтових регіонах нові тарифи діятимуть лише з 1 липня.
У свою чергу експерт із ЖКГ Олег Попенко вважає, що зараз підвищувати тарифи на електрику для населення не можна.